Değişmeli mi? Yoksa hiç değişmemeli mi?

Değişimden bahsederken değişime dair bazı deneyimlerimize yakından bakmak gerekir diye düşünüyorum. Hayatınızda sizin için önemli olan değişimler hangileriydi? Bu değişimler sizi nasıl etkiledi? Kendinizi birden bire bir karmaşanın içinde mi buldunuz? Değişen şartlarla ilişkiniz nasıldı? En önemlisi değişim dediğimde ne hissediyorsunuz?

Değişmesini istediğimiz durumlar için öncelikle değişime açık olmamız gerekiyor. Genellikle daha önceki deneyimlerimizden elde ettiğimiz verilerle, değişime nasıl yanıt vereceğimize karar verebiliyoruz. Bu verilerle seçim yapıyoruz. Zorlu ya da uzun ya da stresli geçirdiğimiz bir kaç değişim deneyimi “değişim” hakkındaki yargılarımızı etkiliyor ve istediğimiz değişim yönünde harekete geçmek yerine bilinç dışı engeller yaratabiliyoruz.
Bir şeylerin değişmesini istiyorsak önce değişim hakkındaki olumsuz yargılarımızı değiştirmekle işe başlayabiliriz. Bir şeyin kolay ya da zor olduğunu düşünen bizler olduğumuza göre kolay ya da zor algımızı da değiştirecek olan bizleriz.

Değişimin sizin için kolay, güzel hatta muhteşem olduğunu kendinize sürekli hatırlatarak, değiştirmek, geliştirmek istediğiniz durumlarla ilgili adımlar atmaya başlayın. Daha sonra değil, bir ara değil, şimdi harekete geçin.

Bu muhteşem süreçte mantramız: “Değişim güzeldir, muhteşemdir. Benim için her zaman güzellikler getirir!”